ادعای پمپئو درباره عدم همکاری ایران با آژانس

به گزارش وبلاگ وطن من، وزیر خارجه آمریکا مدعی شدکه عدم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی پرسش هایی درباره احتمال وجود مواد یا فعالیت های هسته ای اعلام نشده مطرح می نماید.

ادعای پمپئو درباره عدم همکاری ایران با آژانس

فارس نوشت: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توئیتری نوشت: عدم همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی پرسش هایی پیرامون وجود مواد یا فعالیت های هسته ای اعلام نشده مطرح می نماید.

وی بدون اشاره به خروج غیرقانونی و یکطرفه کشورش از برجام و فعالیت های مخرب هسته ای آمریکا ادعا کرد که این موضوع با الگوی نادرست گویی تهران انطباق دارد و دنیا فریب آن را نخواهد خورد. ما همه راه ها برای رسیدن ایران به سلاح هسته ای را خواهیم بست.

ادعای پمپئو در حالی است که جمهوری اسلامی ایران افزون بر آنکه به وسیله عضویت در پیمان منع گسترش (NPT) متعهد به عدم ساخت تسلیحات هسته ای است، همیشه به صورت آشکار نیز اعلام نموده که هرگز به دنبال چنین چیزی نیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در شانزدهمین گزارش خود از فعالیت های هسته ای ایران تحت برجام که در روز 8 شهریورماه منتشر شد، این نهاد بین المللی تاکید نموده که به همه سایت ها و اماکن هسته ای طبق درخواست خود دسترسی کامل و منظم داشته است.

این گزارش آژانس همچنین با وجود اقدام ایران به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل بند 36 برجام که در واکنش به نقض این توافق از سوی دیگر طرف های آن (آمریکا و اروپا) اجرا شده، تاکید دارد که همه سانتریفیوژها و زیرساخت های مربوطه در انبار، تحت نظارت مداوم آژانس باقی مانده اند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در 14 گزارش فصلی پیشین خود که پیش از شروع گام های برجامی ایران در کاهش تعهدات به این توافق منتشر شده، همیشه پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای را به صورت کامل تایید نموده و از همکاری تهران در ارائه دسترسی کامل به سایت ها و اماکن هسته ای قدردانی نموده است.

ایران با امضای توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با 6 قدرت دنیای در سال 1396 اجازه نظارت های بی سابقه ای را به آژانس بین المللی انرژی اتمی داد، اما آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته در اقدامی غیرقانونی و یکجانبه از این توافق که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز بود، خارج شد.

آمریکا به ریاست جمهوری دونالد ترامپ همچنین تحریم هایی را که به واسطه برجام برطرف شده بود، علیه ملت ایران بازگردانده و در چندین مرحله تحریم های جدیدی به اقدامات غیرقانونی خود اضافه نمود.

اما ایران و سایر طرف های برجام بر لزوم پایبندی به این توافق و حق تهران در انتفاع مالی حاصل از برجام تاکید کردند که با گذشت نزدیک به 16 ماه و تایید 15 باره آژانس بین المللی انرژی اتمی، اروپایی ها نتوانستند در برابر تروریسم مالی آمریکا اقدام ملموسی انجام دهند.

این مساله سبب شد تا جمهوری اسلامی ایران به موجب ماده 36 برجام، گام های کاهش تعهدات خود را برای الزام طرف های دیگر به اجرای تعهداتشان بردارد.

ایران در گام های اول و دوم عبور از غنی سازی زیر سطح 3.6درصد و سپس افزایش میزان اورانیوم غنی شده از رقم های مندرج در توافق هسته ای را برداشت و همیشه تاکید نموده که این گام ها قابل برگشت است به شرطی که طرف های اروپاپی خواسته های ایران بویژه به گفته وزیر خارجه ایران تضمین فروش نفت و بازگشت پول آن را برآورده سازند.

گام سوم کاهش تعهدات برجامی نیز در مورد خاتمه محدودیت های توسعه و تحقیق بود و به نظر می رسد این موضوع آمریکایی ها را نگران نموده است.

از سخنان پمپئو چنین برداشت می گردد که آنها از ظرفیت ایران در توسعه دانش هسته ای خود مطلع هستند و با تکرار ادعاهای قبلی سعی دارند خروج بی معنی و بدون نتیجه دولت ترامپ از برجام را توجیه نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ادعای پمپئو درباره عدم همکاری ایران با آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای پمپئو درباره عدم همکاری ایران با آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید