سیاست سازمان غذا و دارو در قبال داروهای تک نسخه ای

به گزارش وبلاگ وطن من، اما و اگرها بر سر تجویز یا عدم تجویز داروهای تک نسخه ای همواره وجود داشته، داروهایی که وارداتی هستند و نام شان هم عمدتا در فهرست دارویی کشور وجود ندارد، اما بعضا می بینیم که بعضی بیماران به ویژه بیماران خاص و صعب العلاج مانند مبتلایان به بعضی سرطان ها تاکید و تمایل دارند که حتما از تک نسخه ای ها استفاده نمایند و در این بین گاهی هم پزشکان از تجویز داروهای تک نسخه ای علی رغم ممنوعیت تجویزشان، دست نمی کشند.

سیاست سازمان غذا و دارو در قبال داروهای تک نسخه ای

به گزارش وبلاگ وطن من، این درحالیست که طبق بند پ ماده 72 قانون برنامه ششم توسعه، فهرست رسمی دارویی ایران بر اساس نظام دارویی ملی کشور حداکثر هر سه ماه یک بار از سوی وزارت بهداشت تدوین و منتشر می گردد. بر اساس این بند قانونی، تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی کشور نیز تخلف بوده و متخلف با توجه به شدت و ضعف عمل ارتکابی و تعدد و تکرار آن، بر حسب مورد، به مجازات هایی که در تبصره یک ماده 28 قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران آمده، محکوم می گردد.

چه مجازات هایی در انتظار پزشکانی است که داروهای خارج از فهرست تجویز می نمایند؟

در تبصره یک ماده 28 قانون نظام پزشکی هم اعلام شده که عدم رعایت موازین شرعی ، قانونی و مقررات صنفی، حرفه ای و شغلی و سهل انگاری در انجام وظایف قانونی به وسیله شاغلین حِرف پزشکی و وابسته به پزشکی تخلف محسوب شده و متخلفین با توجه به شدت و ضعف عمل ارتکابی، تعدد و تکرار آن بر حسب مورد به مجازات هایی مانند تذکر یا توبیخ شفاهی در حضور هیأت مدیره نظام پزشکی محل، اخطار یا توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی محل، توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی و نشریه نظام پزشکی محل یا

الصاق رأی در تابلو اعلانات نظام پزشکی محل، محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته از سه ماه تا یک سال در محل ارتکاب تخلف، محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته از سه ماه تا یک سال در تمام کشور، محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی از بیش از یک سال تا پنج سال در تمام کشور و محرومیت دائم از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته در تمام کشور، محکوم می گردد.

حال باید پرسید داروهای تک نسخه ای با چه ضابطه ای باید وارد کشور شوند و سیاست وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در قبال این داروها چیست؟. به گونه ای که هم داروی مورد احتیاج بیماران تامین گردد و هم اعتبارات و منابع ارزی کشور دچار آسیب نشوند.

چه داروهایی تک نسخه ای هستند؟

دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت وگو با وبلاگ وطن من، با اشاره به تعریف داروهای تک نسخه ای می گوید: داروهای تک نسخه ای داروهایی وارداتی هستند و که در صورتیکه در فهرست دارویی کشور باشند، می توان آن ها را تجویز کرد.

وی اضافه کرد: به اشتباه جا افتاده که داروهای تک نسخه ای داروهای خارج از فهرست دارویی کشور هستند، اما چنین چیزی درست نیست. از طرفی باید توجه کرد که تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی کشور، مطابق قوانین کشور نیست.

سیاست سازمان غذا و دارو در قبال تک نسخه ای ها

شانه ساز با بیان اینکه سازمان غذا و دارو شرکت هایی را که در زمینه داروهای تک نسخه ای دارای مجوز بوده و فعالیت می نمایند، کاملا می شناسد، ادامه داد: واردنمایندگان داروهای تک نسخه ای که نام آن ها در فهرست دارویی کشور وجود دارد، شرکت های مجازی هستند که طی پروسه ای داروهای تک نسخه ای مجاز را در یک سامانه به طور همزمان به آن ها اعلام می کنیم و بعد بر اساس قیمت و منبع داروها، بین این واردنمایندگان گزینش شده و به شرکت انتخاب شده مجوز محدودی برای یک فرصت محدود داده می گردد تا داروی تک نسخه ای مورد نظر را وارد نمایند و کمبودی در کشور به وجود نیاید.

سرپرست سازمان غذا و دارو تاکید نمود: فقط داروهایی در حوزه داروهای تک نسخه ای به صورت محدود وارد کشور می شوند که در فهرست دارویی کشور وجود داشته باشند.

اجازه تجویز سلیقه ای دارو را نمی دهیم

شانه ساز با اشاره به تخلف بعضی پزشکان مبنی بر تجویز داروهای تک نسخه ای خارج از فهرست دارویی کشور، گفت: حال اگر پزشکی خارج از فهرست دارویی کشور، دارویی را تجویز کند، تخلف نموده است و ما اجازه چنین تجویزی را نمی دهیم. البته این موضوع نه تنها در کشور ما، بلکه در بسیاری از کشورهای مترقی نیز تخلف محسوب می گردد؛ چراکه اگر به هر پزشکی اجازه تجویز هر دارویی را بدهیم، کار به صورت سلیقه ای پیش می رود. بنابراین حتما دارویی که می خواهد وارد و یا تجویز گردد، باید توسط شورای آنالیز و تدوین داروها که یک شورای قانونی است، تایید گردد و هر کسی نمی تواند هر دارویی را تجویز کند.

وی تاکید نمود: از طرفی باید توجه کرد که در سال هایی که میزان کمبودهای دارویی ما کاهش یافته و خودمان داروها را تامین می کنیم، میزان ارزبری ناشی از واردات داروهای تک نسخه ای نیز کاهش یافته است، اما سال هایی که به هر دلیلی کمبودهای دارویی بیشتری داریم، این داروها بیشتر وارد شده و ارزبری هم بیشتر می گردد.

شانه ساز همچنین اظهار کرد: در عین حال اصرارمان در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بر این است که در حد کمترین میزان به داروهای تک نسخه ای وابسته شویم. افزایش وابستگی به داروهای تک نسخه ای در کشور شاخص خوبی محسوب نمی گردد و قطعا باید کاهش یابد.

چند درصد داروی وارداتی مشابه فراوری داخل داریم؟

وی با بیان اینکه به طور کلی در داخل کشور 97 درصد داروهای مورد احتیاجمان را می توانیم فراوری کنیم و مسئله ای برای تامین آن ها نداریم، گفت: همچنین حدود یک درصد هم واردات داروهایی را انجام می دهیم که مشابه فراوری داخلی شان در کشور وجود ندارد. حال دو درصد دارو هم وجود دارد که علی رغم اینکه مشابه فراوری داخلی دارند، واردات شان هم انجام می گردد که ما کوشش می کنیم این دو درصد را به حداقل برسانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سیاست سازمان غذا و دارو در قبال داروهای تک نسخه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست سازمان غذا و دارو در قبال داروهای تک نسخه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید