عسکری: منتقدان فعلی حتی در یک جلسه تمرین تیم ملی هم حضور نداشتند، به خاطر عدم نتیجه گیری عذرخواهی می کنم

به گزارش وبلاگ وطن من، سرمربی تیم ملی تکواندو گفت: مطمئن باشید برای موفقیت از هیچ امری کوتاهی نکردیم و تمام کوشش خود را انجام دادیم که پیغام آور شادی باشیم.

عسکری: منتقدان فعلی حتی در یک جلسه تمرین تیم ملی هم حضور نداشتند، به خاطر عدم نتیجه گیری عذرخواهی می کنم

به گزارش خبرنگار ورزشی وبلاگ وطن من، بیست و چهارمین دوره مسابقات قهرمانی جهان تکواندو در حالی 29 اردیبهشت ماه به انتها رسید که تیم ملی تکواندو ایران بعد از دو دهه سکونشینی با کسب دو مدال نقره و یک مدال برنز در صندلی 12 جهان نهاده شد.

بر همین اساس صبح امروز فریبرز عسکری، در نشست خبری در خصوص نتایج تیم ملی تکنواندو گفت: پیش از هر چیز باید ابتدا در خصوص مراحل آماده سازی تیم ملی برای مسابقات جهانی صحبت کنم. اردوی تیم ملی برای مسابقات قهرمانی جهان بعد از برگزاری رقابت های آزاد کشوری که با حضور 700 مدعی برگزار گردید آغاز شد، در ابتدا 34 بازیکن به علاوه مهدی خدابخشی که به علت مصدومیت از حضور در مسابقات آزاد کشوری معاف بود به اردو دعوت شدند.در طی مدت 110 روز 142 جلسه تمرینی برگزار کردیم و در اسفندماه سال گذشته نیز در 3 رویداد جام فجر، جام باشگاه های آسیا و جام ریاست فدراسیون جهانی در کیش حضور داشتیم و به مقام قهرمانی هم رسیدیم. قهرمانی که برای ما مهم نبود و مهم اضافه شدن امتیازات در راه کسب سهمیه المپیک و اندوخته های ما بود.

وی توضیح داد: در اواخر سال 97 بعد از معین شدن 5 بازیکن تیم ملی برای 3 وزن مسابقات انتخابی را برگزار کردیم تا ترکیب تیم ملی برای مسابقات جهانی معین شود. قرار بود برای آماده سازی جهت حضور در مسابقات جهانی در نیمه فروردین ماه در یک تورنمنت تدارکاتی حضور داشته باشیم که با توجه به شرایط مالی کشور این مهم محقق نشد. همین موضوع باعث شد تا روند و طراحی تمرینات تیم ملی را تغییر بدهیم و با مبارزات رو در رو میان بازیکنان آنها را در شرایط مسابقه قرار بدهیم.

سرمربی تیم ملی تکواندو گفت: در این مدت بارها و بارها از منتقدانی که در حال حاضر انتقاد می نمایند خواهش کردم اگر موضوعی مد نظر آنهاست در تمرینات تیم ملی حاضر شوند و نقطه نظرات خود را اعلام نمایند که تا این لحظه هیچ کدام از آنها حتی در یکی از جلسات تمرینی ما حضور پیدا نکردند. ما کوشش کردیم در راه آماده سازی تیم ملی به سمت گله گذاری نرویم و شرایط مالی کشور را درک کنیم و با پتانسیل موجود به سمت هدف خود حرکت کنیم. نفراتی که در مسابقات جهانی نیز شرکت کردند با شایستگی و فزونی مقابل رقبای داخلی خود مجوز حضور در مسابقات را دریافت کردند و در تمرینات نیز به سختی مایه گذاشته تا بتوانند برای کشورمان افتخارآفرین باشند.

عسکری اضافه نمود: مطمئن باشید برای موفقیت از هیچ امری کوتاهی نکردیم و تمام کوشش خود را انجام دادیم که پیغام آور شادی باشیم.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در راه صدور ویزا برای اعضای تیم ملی ایجاد شد مطرح کرد: در آستانه مسابقات 4 بازیکن ما ویزا خود را دریافت ننموده اند و من پس از مشورت با روانشناس تیم ملی تصمیم گرفتم در تهران باقی مانده و پس از رفع شدن مسائل با آنها به مسابقات اعزام شوم که این موضوع نیز در نهایت برای دو بازیکن تیم ملی رفع نشد. عدم صدور ویزا برای نیمی از تیم ما شیرازه تیم را برهم ریخت و من در نهایت مجبور شدم روز قبل از قرعه کشی به انگلیس اعزام شوم. فردای سفر من نیز در ساعت 5 بعد از ظهر به وقت انگلیس آرمین هادی پور که از شانس های اصلی ما برای کسب مدال بود به مسابقات رسید و این در حالی بود که در ساعت 12 وزن کشی وزن نخست صورت گرفته بود. من و پولادگر با اصرار به مسئولان مسابقات خواهش کردیم که شرایط را با توجه به عدم صدور ویزا آرمین هادی پور برای قرعه کشی او فراهم نمایند که با مخالفت مسئولان فدراسیون جهانی روبرو شد.در نهایت تنها با وزن کشی هادی پور در روز مسابقات موافقت شد و در حالی که رقبای او این شانس را داشتند که با 57 کیلو در مسابقات شرکت نمایند آرمین هادی پور باید به وزن 54 کیلو می رسید. همین مسئله به آرمین و وضعیت جسمانی او لطمه زیادی زد.

سرمربی تیم ملی تکواندو در خصوص میر هاشم حسینی گفت: میرهاشم طی دو سال گذشته در تمامی رقابت ها پای ثابت دیدار نهایی بود اما ویزای این بازیکن برای حضور در مسابقات صادر نشد. حسینی که در یک سال گذشته حتی در میان 32 نفر برتر وزن خود نیز قرار نداشت با فشاری که متحمل شد در طی یک سال به جمع 10 بازیکن برتر جهان رسید و قطعا در صورت حضور در مسابقات می توانست از نفرات تاثیرگذار ما باشد و شانس کسب مدال داشته باشد.

عسکری با انتقاد از منتقدانی که به نحوه انتخاب تیم ملی ایراد گرفته بودند، توضیح داد: در بحث انتخاب یا عدم انتخاب بچه ها هیچ دخل و تصرفی نداشته ام و این در حالیست که کارشناسان ما در این مدت حرف های ضد و نقیص زیادی مطرح کردند. این منتقدان در گذشته مدعی بودند که چرا یک سری نفرات همواره پای ثابت اردوها هستند اما بعد از اینکه ما مسابقات انتخابی را برگزار کردیم و نفرات با تجربه به دلیل عملکرد خود از ترکیب تیم خط خوردند به این موضوع ایراد دریافتد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص غیبت فرزان عاشورزاده در ترکیب تیم ملی مطرح کرد: فرزان مدت ها بود که در فراز و نشیب قرار داشت. در آغاز حضور من در تیم ملی او در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال نقره رسید و در بازی های آسیایی نیز مدال برنز را کسب کرد که بابت همین موضوع نیز نقدها زیادی از او مطرح شد. بعد از بازی های آسیایی وی در مسابقات گرندپی وی نتیجه نگرفت و در مسابقات آزاد کشوری نیز بدون هماهنگی با من در یک وزن بالاتر از وزن خود شرکت کرد و مغلوب حریف خود شد. در آن مقطع به او مطرح کردم با وجود اینکه عملکرد مناسبی نداشته باز هم راه او برای رسیدن به ترکیب تیم ملی وجود دارد و اگر در مسابقات کیش به مقام قهرمانی برسد به اردو دعوت خواهد شد. اتفاقی که باعث شد فرزان در مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی به مدال طلا دست پیدا کند و مجددا به اردو دعوت شود اما او در مسابقات انتخابی درون اردویی دو بار و با نتایج 12 بر 7، 12 بر 4 مغلوب محمدحسین پلنگ افکن شد و من نمی توانستم در این شرایط وجدان خود را زیر پا بگذارم و پلنگ افکن را به مسابقات جهانی اعزام نکنم. فرزان نیز بعد از شکست در مسابقات انتخابی برای حل مشکل زانوی خود اقدام کرد و زانوی خود را به تیغ جراحی سپرد. امیدوارم او با سپری کردن دوران نقاهت مجددا با بهبودی به تیم ملی بازشود و برای افتخارآفرینی تکواندو ایران کوشش کند.

سرمربی تیم ملی تکواندو درخصوص شانس تکواندو ایران برای کسب سهمیه المپیک مطرح کرد: تا پیش از مسابقات جهانی آرمین هادی پور در وزن نخست المپیک در رنکینگ 4، میرهاشم حسینی در وزن دوم المپیک در رنکینگ 10 و سجاد مردانی در وزن چهارم المپیک در صندلی هشتم قرار داشت. در حال حاضر تمرکز ما روی این 3 بازیکن است و همچنین سروش احمدی با توجه به کسب مدال نقره در مسابقات قهرمانی جهان به رویدادهای گرندپی وی اعزام خواهد شد. برای کسب سهمیه نیز در حال حاضر 4 مرحله مسابقات گرند پری پیش روی ما قرار گرفته است که 3 مرحله نخست از 40 امتیاز و مرحله انتهای از 80 امتیاز برخوردار است. از طرفی سقف امتیازات بازیکنان ما برای حضور در تورنمنت ها همچنان پرنشده است و همین موضوع باعث خواهد شد 180 امتیاز در جهت کسب سهمیه برای بازیکنان ما وجود داشته باشد. قطعا با کسب نصف این امتیازات نیز ما شانس حضور در میان 5 بازیکن برتر هر وزن را خواهیم داشت. البته برای این مهم احتیاج به حمایت دولت و کمیته المپیک داریم و اگر از برنامه های ما حمایت شود این شانس را خواهیم داشت تا به وسیله مسابقات گرند پری 3 سهمیه المپیک را کسب کنیم اما اگر خدایی ننموده شرایط حمایت از ما فراهم نباشد باید شانس خود را برای کسب دو سهمیه المپیک در مسابقات قاره ای امتحان کنیم.

عسکری در پاسخ به این سوال که بهتر نبود به همراه 4 بازیکنی که ویزا خود را دریافت نموده اند به انگلستان اعزام می شد و در ایران باقی نمی ماند گفت: درست است که 4 بازیکن ما ویزا انگلستان را دریافت نموده اند اما نباید فراموش کنیم 4 بازیکن و نصف دیگر تیم ما که از شانس های اصلی مدال بودند و برای کسب سهمیه المپیک نیز از وضعیت خوبی برخوردار بودند در ایران حضور داشتند. از طرفی ما چند ماه شبانه روز در اردوها با این بچه ها زندگی نموده بودیم و حس عاطفی میان ما برقرار شده بود. در آن مقطع احساس کردم حضورم در ایران و در کنار این نفرات می تواند تاثیر بیشتری روی آنها داشته باشد تا اگر در ثانیه های آخر ویزای آنها فراهم شد بتوانیم شانس بیشتری برای کسب مدال داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که در حیطه مسائل فنی اختیار تام داشته است گفت: اگر در حوزه فنی اختیار تام نداشتم شک نکنید که مسئولیت سرمربی گری تیم ملی را قبول نمی کردم. در این مدت نیز تمام تصمیمات فنی برعهده من و دستیارانم بود. دوستانی که بیرون از مجموعه فدراسیون در حال حاضر انتقاد می نمایند قطعا بدون شناخت نسبت به من این مسائل را مطرح می نمایند.

سرمربی تیم ملی تکواندو در پاسخ به این سوال که چرا با وجود احتیاج او به حضور هادی ساعی به عنوان مدیر فنی شرایط این کار فراهم نشد، توضیح داد: همواره و در دوره های گذشته بحث هایی در خصوص حضور مدیر فنی در کنار کادر فنی مطرح شده در خصوص ساعی نیز تا جایی که اطلاع دارم نظر پولادگر برای حضور او در کنار ما مثبت بود و بر همین اساس جلساتی نیز با ساعی برگزار گردید. من هم شنیدم ساعی قرار بود در خصوص یاری به تیم ملی به فدراسیون نظر خود را اعلام کند که این کار را انجام نداد.

عسکری در خصوص مسائل روحی روانی بازیکنان تیم ملی که همچنان و بعد از گذشت 3 سال از المپیک ریو مطرح می شود، تاکید نمود: شرایط روحی و روانی بازیکنان تیم ملی یکی از مسائل و دغدغه های حال حاضر من است. نگرانی که در حال حاضر برای من پیش آمده و خواهش می کنم رسانه ها نیز به آن توجه نمایند ادامه جهت تیم ملی برای کسب سهمیه المپیک است. ما با توجه به اینکه در مسابقات جهانی امتیازات خوبی را کسب نکردیم باید از حالا و سریعا ریکاوری خود را آغاز کنیم تا در مرحله نخست مسابقات گرندپری شرکت کنیم. مسائل روحی روانی که در تیم ملی وجود دارد ناشی از مسائل اجتماعی است که در جامعه ما وجود دارد. مشکل روحی تنها مختص به تکواندو نیز و شرایط روانی و استرس در حال حاضر به خاطر مسائل مختلف در زندگی تمام افراد حضور دارد. متاسفانه درست یا غلط نیز در ایران به ورزش تنها برای نتیجه گرایی نگاه می نمایند و این در حالیست که رقبای ما ورزش قهرمانی را به شکل فان در نظر گرفته و به خاطر عدم نتیجه گیری در آن نیز بازخواست و تحقیر نمی شوند. همانطور که در فوتبال نیز مشاهده کردید با وجودیکه تیم ما در میان قدرت های برتر جهان وجود نداشت اما همه انتظار داشتند پرتغال و اسپانیا را شکست دهیم. موضوعی که فارغ از صندلی واقعی ما بود.

وی در خصوص انتقاد پیشکسوتان تکواندو برای مهیا نبودن شرایط حضور آنها در تمرینات تیم ملی مطرح کرد: واقعا بعضی از این پیشکسوتان کم لطفی می نمایند در این مدت همواره در تیم های ملی برای حضور آنها در کنار ملی پوشان باز بود و من حتی به سجاد مردانی به عنوان کاپیتان تیم ملی سپرده بودم در صورت حضور بزرگان تکواندو در تمرین حتی اگر من نیز حواسم نبود تمرین را متوقف کند و از بازیکنان بخواهد که ادای احترام نمایند. اینکه عنوان می شود شرایط برای حضور این عزیزان مهیا نبوده به نظر من کم لطفی و یا به دور از واقعیت است.

عسکری در پاسخ به سوال خبرنگار ورزشی وبلاگ وطن من درخصوص مسائل بدنی بازیکنان تیم ملی و امیرمحمد بخشی مطرح کرد: در بحث مسائل بدنی نیز فاکتور ما برای در نظر دریافت آمادگی جسمانی بازیکن حضور آنها در تست های تخصصی است. این تست ها نیز به ما نشان می داد شرایط بازیکنان ما رو به جلو بوده است و از لحاظ آمادگی بدنی در شرایط خوبی قرار داشته اند اما اینکه بازیکنی در میدان مسابقه با مشکل بدنی روبرو می شود به عوامل متعددی بستگی دارد. شاید یک بازیکن در راه مسابقات خود با حریفانی روبرو شود که از لحاظ فیزیکی مبارزات درگیرانه ای را ارائه می دهند و همین موضوع باعث می شود تا فشار زیادی به آنها وارد شود. امیر محمد بخشی نیز در این مسابقات 2،3 مسابقه در مقابل حریفانی برگزار کرد که درگیرانه ظاهر می شدند که همین موضوع باعث شد به او فشار زیادی وارد شود. از این مرحله باید تقسیم انرژی صورت می گرفت که در این راه نیز کوشش هایی صورت گرفت. بخشی در شرایطی از مسابقات جهانی حذف شد که مسابقه ای را که عقب بود به راند طلایی کشاند و تنها در راند طلایی با یک لحظه غفلت مغلوب حریف خود شد.

وی در خصوص فقر تاکتیکی بازیکنان ما که به نظر می رسد از لیگ تکواندو کشور نیز نشات می گیرد، گفت: متاسفانه همانطور که مطرح کردم بحث نتیجه گرایی باعث شده تیم های لیگ ما نیز تنها به فزونی و پیروزی فکر نمایند. در خصوص تیم ملی این را می توانم عنوان کنم ما در این مدت در تمرینات کوشش کردیم بازیکنان ما تنوع تاکتیکی زیادی داشته باشند اما اینکه در میدان مسابقات بازیکن به خاطر فشار و نتیجه دریافت مجددا به ساده ترین راه باز می شود مسئله دیگر است.

سرمربی تیم ملی تکواندو در خصوص حضور بیش از حد بازیکنان ما در شبکه های اجتماعی توضیح داد: من هم اعتقاد دارم که بازیکنان ما وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی صرف می نمایند البته ما می توانیم محیط تیم ملی را پادگانی اداره کنیم اما اعتقاد دارم این اتفاق نیز موضوع را حل نخواهد کرد تا وقتی بازیکن با اراده قلبی در این خصوص تصمیم درستی نگیرد این فشارها راه چاره و درمان نخواهد بود.

عسکری در انتها خاطر نشان کرد: با وجود تمام اتفاقات و مسائلی که در راه تیم ملی برای حضور در مسابقات جهانی وجود داشت بازیکنان ما تمام کوشش خود را انجام دادند اما باز هم از مردم عزیز ایران به خاطر عدم نتیجه گیری تیم ملی ایران عذرخواهی می کنم و امیدوارم در مسابقات آینده و به خصوص کسب سهمیه المپیک این نتایج را جبران کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عسکری: منتقدان فعلی حتی در یک جلسه تمرین تیم ملی هم حضور نداشتند، به خاطر عدم نتیجه گیری عذرخواهی می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عسکری: منتقدان فعلی حتی در یک جلسه تمرین تیم ملی هم حضور نداشتند، به خاطر عدم نتیجه گیری عذرخواهی می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید