مدیران جشنواره فجر مصلحت دیدند

به گزارش وبلاگ وطن من، محمدعلی حسین نژاد، تهیه کننده سینما و عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر معتقد است که مدیران جشنواره مصلحت دیدند که 22 فیلم در بخش مسابقه باشد اما پیشنهاد اصلی حضور 15 فیلم در این بخش بود.

مدیران جشنواره فجر مصلحت دیدند

به گزارش ایلنا، سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به روزهای پایانی خود نزدیک می گردد و کیفیت پایین بعضی از آثار نقدهای را به دنبال داشته و بسیاری از تماشاگران و منتقدان و اهالی رسانه و سینما معتقدند که نباید بعضی از فیلم ها در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر به نمایش دربیایند. محمدعلی حسین نژاد (تهیه کننده سینما و یکی از اعضای هیئت انتخاب) نیز به صورت تلویحی این مساله را تایید می نماید.

حسین نژاد در واکنش به انتقاد از کیفیت بعضی از فیلم های بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر می گوید: براساس نظر برگزارکنندگان جشنواره و مصلحت جشنواره فیلم فجر تصمیم گرفته شد که 22 فیلم در بخش سودای سیمرغ حضور داشته باشند اما اینکه 22 فیلم در این بخش حضور دارند به معنی آن نیست که کیفیت همه این 22 فیلم یکسان است و باهم برابر است و همه آنها از کیفیت خوبی برخوردارند.

او ادامه داد: سقف تعداد فیلم ها در بخش سودای سیمرغ براساس نظر مدیران جشنواره 22 فیلم بود اما نظر شخصی من به عنوان یکی از اعضای هیات انتخاب این بود که باید سقف را معلوم کنیم ولی کف را درنظر بگیریم و ببنیم چقدر فیلم ها قابلیت حضور دارند و مقدورات ما چقدر است و اصرار نداشته باشیم که حتما به اندازه سقف فیلم انتخاب کنیم بلکه بگوییم تعداد فیلم ها از 22 فیلم بیشتر نگردد اما اگر کمتر شد اشکالی وجود ندارد.

حسین نژاد اضافه کرد: نظر من این بود که باتوجه به کیفیت فیلم ها 15 فیلم در بخش سودای سیمرغ انتخاب گردد و به نمایش دربیاید اما مدیران جشنواره تصمیم گرفتند که 22 فیلم انتخاب و اعلام گردد لذا هیات انتخاب براساس آرایی که به فیلم ها داده بود اسامی فیلم ها را تا سقف 22 فیلم گفت.

عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر ادامه داد: هیات انتخاب هفت عضو داشت و از میان فیلم ها 10 فیلم تمامی هفت رای هیات انتخاب را به دست آورده بودند. از فیلم دهم تا پانزدهم فیلم ها با شش رای انتخاب شدند و فیلم های پانزدهم تا بیست و دوم با چهار الی شش رای انتخاب شدند. پنج فیلم آخری که انتخاب شدند و فیلم های ذخیره بودند، تقریبا آرای برابری داشتند و شاید یک فیلم با اختلاف یک یا نهایت دو رای تکلیفش تعیین شد.

او اضافه کرد: یکی از مسائلی که برای انتخاب پنج فیلم نهایی و فیلم های ذخیره ملاک نهاده شد علاوه بر کیفیت آثار بعضی نکات دیگر بود مثلا اینکه تنوع در مجموعه فیلم های جشنواره صورت بگیرد.

حسین نژاد با اشاره به کیفیت آثار در بخش نگاه نو (فیلم های اول) گفت: فیلم های بخش نگاه نو به راحتی و با آرای خوبی انتخاب شدند و به نوعی دست ما به دلیل کیفیت فیلم ها بازتر بود و 10 فیلم به راحتی انتخاب شدند. اگر مثلا اجازه داشتیم که 12 یا 13 فیلم انتخاب کنیم قطعا می توانستیم دو یا سه فیلم دیگر به مجموعه فیلم های نگاه نو اضافه کنیم و 10 فیلم با آرای بالا انتخاب شوند.

او ادامه داد: من به دلیل کیفیت آثار بخش نگاه نو پیشنهاد دادم که دو فیلمی که قرار است به نمایندگی از این بخش در سودای سیمرغ حضور داشته باشند از آثاری انتخاب بشوند که در این بخش نیستند یا آنها را جایگزین دو فیلمی کنیم که از بخش نگاه نو به سودای سیمرغ راه پیدا نموده بودند که جشنواره این اجازه را به ما نداد البته قرار بود. سه فیلم از بخش نگاه نو به بخش سودای سیمرغ راه پیدا کند که دو فیلم انتخاب شد اما برای فیلم سوم در رای گیری به جمع بندی نهایی نرسیدیم.

این سینماگر در پاسخ به این سوال که بعضی فیلم ها در زمان نمایش در جشنواره و به دنبال بعضی نقدها مجدد تدوین شدند و یا روایت خود را تغییر دادند، گفت: من از جزئیات این تغییرات اطلاعی ندارم اما زمانی که ما فیلم ها را انتخاب کردیم نظرمان را گفتیم و بعد نیز آثار همان گونه که ما دیده بودیم پروانه گرفتند و اجازه نمایش پیدا کردند. اگر اتفاقی افتاده نظر فیلمساز بوده است هر چند در زمان تماشای فیلم در هیات انتخاب نیز بعضی بخش هایی از بعضی فیلم ها همچون جلوه های ویژه شان کامل نشده بود و بعد کامل شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مدیران جشنواره فجر مصلحت دیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیران جشنواره فجر مصلحت دیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید