کشف راز چگونگی پراکنده شدن انسان ها در جهان

به گزارش وبلاگ وطن من، عضو ایرانی بنیاد مطالعات فرگشت انسانی لِورهیولمِ دانشگاه کمبریج از کشف راز چگونگی پراکنده شدن انسان های مدرن در جهان پرده برداشت و گفت : انسان های مدرن ارکایک حدود 100 هزار سال پیش از گذرگاهی که محل اتصال آسیا و آفریقا بوده وارد سایر سرزمین ها شدند.

کشف راز چگونگی پراکنده شدن انسان ها در جهان

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ وطن من، سامان حیدری گوران - سرپرست پروژه پژوهشی ردیابی دوران گذر از پارینه سنگی میانی به نوین در منطقه کرمانشاه، با تاکید بر اهمیت دوره گذر از دوره پارینه سنگی میانی به پارینه سنگی نوین گفت: این دوره گذر با مسئله انسان مدرن در ارتباط است و پرده از این راز برمی دارد که انسان های مدرن از کجا و چطور در جهان پراکنده شدند و برخورد آنها با نئاندرتال ها چگونه بوده است.

وی در شرح نئاندرتال ها گفت: حدود 450 هزار سال پیش گونه ای به اسم نئاندرتال ها به وجود آمدند که در غرب و خاورمیانه شامل ایران و بخش هایی از آسیای میانه زندگی می کردند.

وی در ادامه به شکل گیری گروه های جدیدی در آفریقا (اتیوپی و تانزانیا) به نام انسان های مدرن ارکایک در حدود 200 هزار سال پیش اشاره نمود و گفت: انسان های مدرن ارکایک در حدود 100 هزار سال پیش از گذرگاهی که محل اتصال آسیا و آفریقا است وارد سایر سرزمین ها شدند.

ژن نئاندرتال ها در انسان کنونی

این عضو بنیاد مطالعات فرگشت انسانی لِورهیولمِ دانشگاه کمبریج اضافه نمود: در خصوص نحوه خروج انسان مدرن از آفریقا نظریه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها نظریه خروج موجی یا امواجی چندگانه است که مورد توجه دانشگاه کمبریج نیز است. براساس این نظریه خروج انسان از آفریقا در چندین مرحله و در دوره های مختلفی اجرا شده است.

این باستان شناس با بیان اینکه مطالعات ژنتیکی اخیر ثابت نموده، مردم کره زمین، از یک نیای کاملاً مشترک به نام انسان مدرن ارکایک هستند، اضافه نمود: آخرین یافته ها نشان می دهد که قبل از ورود انسان مدرن ارکایک، نانئاندرتال ها در اروپا و بخش هایی از خاورمیانه حضور داشتند و انسان های مدرن با نانئاندرتال ها برخورد کردند.

به گفته وی: مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که نانئاندرتال ها با انسان مدرنی که از آفریقا آمد، رابطه خویشاوندی داشته و در همه انسان های کنونی زمین 2 تا 4 درصد ژن نئاندرتال ها وجود دارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه کلید کشف داستان بشر، در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) قرار گرفته است، گفت: در این منطقه تعداد زیادی محوطه وجود دارد که نشانه ها و مستندات خوبی از مرحله گذر از پارینه سنگی میانی به نوین یعنی همان مرحله ای که انسان مدرن وارد منطقه شد را در اختیار ما می گذارد.

حیدری گوران با اشاره به کشف محوطه هایی در حدود 70 سال پیش در زاگرس، از بیستون، مجموعه محوطه های خرم آباد، دو محوطه در منطقه فارس و شنیدار در کردستان عراق نام برد و گفت: شنیدار عراق یکی از مهمترین محوطه ها در جهان است، در این محوطه تا به امروز 12 اسکلت ازنئاندرتال ها کشف شده است.

وی در ادامه در خصوص دوره گذار از پارینه سنگی میانی به نوین به 5 مدل اشاره نمود و گفت: براساس مدل اول تصور می گردد تغییر از پارینه سنگی میانی به نوین در زاگرس خیلی سریع و ناگهانی رخ داده، اما در مدل دوم بین این دو دوره یک شکاف بزرگ مطرح شده که کسی در منطقه زندگی ننموده است.

به گفته این باستان شناس، در مدل سوم ترکیب مرحله پارینه سنگی میانی و نوین در اثر حوادث زمین شناسی و عوامل طبیعی مطرح می گردد و مدل چهارم به همزمانی زندگی نئاندرتال ها و انسان های هموساپینس ها (مدرن) در این محوطه ها اشاره می نماید. در مدل آخر هم تغییری در اثر رابطه خویشاندی بین نئاندرتال ها و انسان های هموساپینس ها (مدرن) مطرح می گردد.

وی در ادامه اضافه نمود: مدل دوم و سوم منتفی است اما سه مدل دیگر هنوز احتیاج به آنالیز بیشتری دارند.

بحران تخریب محوطه های تاریخی در کرمانشاه

حیدری گوران با اشاره به شناسایی 260 غار و پناهگاه در منطقه کرمانشاه گفت: تنها در 52 مورد از 260 غار و پناهگاه، رسوب و مواد باستانی وجود داشت و بقیه محوطه ها در دامنه تنها مواد باستانی داشتند.

وی اضافه نمود: از 52 مورد ذکر شده 66 درصد در اثر فعالیت قاچاقچی ها یا اقدامات عمرانی در معرض تخریب قرار داشته یا به طور کامل تخریب شدند.

عضو بنیاد مطالعات فرگشت انسانی لِورهیولمِ دانشگاه کمبریج با اشاره به ضرورت عملیات نجات بخشی در این محوطه ها، غارها و پناهگاه های صخره ای گفت: یکی از موارد بسیار مهم در نجات این محوطه ها توجیه مردم محلی است که بدانند چیز قیمتی در این مناطق وجود ندارد.

این باستان شناس با ابراز تاسف از اینکه محوطه یوان در معرض تخریب کامل قرار گرفته است، گفت: یوان یکی از بزرگترین پناهگاه های صخره ای در شهرستان کرمانشاه است که متاسفانه عملیات هایی مانند ساخت خط کابل نوری و جاده سازی باعث تخریب زیادی در آن شده است.

دومین ساختار سنگی دوران پارینه سنگی در جهان

وی با اشاره به طرح پژوهشی کاوش در یوان، از وجود یک دیوار سنگی اطلاع داد و گفت: اگر این دیوار سنگی مربوط به دوران پارینه سنگی باشد، دومین مورد از ساختار سنگی دوران پارینه سنگی در جهان را خواهیم داشت.

عضو بنیاد مطالعات فرگشت انسانی لِورهیولمِ دانشگاه کمبریج همچنین به وجود ابزارهای سنگی مربوط به دوره پارینه سنگی میانی در محوطه اشاره نمود و گفت: آنالیز ها نشان می دهد موادی که در دوره پارینه سنگی میانی و توسط نئاندرتال ها استفاده می شد با انسان های مدرن تفاوت زیادی نداشته و همگی از یک نوع مواد خام موجود در منطقه استفاده می کردند.

حیدری گوران با اشاره به نحوه رسوب گذاری در دوره پارینه سنگی میانی و نوین گفت: احتمال می دهیم نئاندرتال ها و انسان های نوین در این محوطه با هم زندگی نموده باشند یا با فاصله خیلی کمی از یکدیگر در منطقه بوده اند.

این باستان شناس از مشخص حریم، انجام حدس های زمین شناسی برای مشخص شرایط رسوب گذاری، مذاکره با متولیان جاده سازی در منطقه، مطالعات تکمیلی درباره دوران گذر از پارینه سنگی میانی به نوین در منطقه کرمانشاه به عنوان اهداف و برنامه های آینده خود نام برد.

لازم به ذکر است، پروژه پژوهشی ردیابی دوران گذر از پارینه سنگی میانی به نوین در منطقه کرمانشاه با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی استان کرمانشاه انجام شد.

منبع: تسنیم

به "کشف راز چگونگی پراکنده شدن انسان ها در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز چگونگی پراکنده شدن انسان ها در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید