دیپلمات ارشد آمریکایی: ایران تعهدات خود ذیل برجام را نقض می نماید

به گزارش وبلاگ وطن من، نماینده آمریکا در سازمان های بین المللی مستقر در وین، ایران را به نقض تعهداتش ذیل برجام متهم کرد.

دیپلمات ارشد آمریکایی: ایران تعهدات خود ذیل برجام را نقض می نماید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ وطن من به نقل از رویترز، جکی ولکات نماینده آمریکا در سازمان های بین المللی مستقر در وین که دولت متبوعش بیش از یک سال است که از توافق هسته ای موسوم به برجام خارج شده، ایران را به نقض تعهداتش ذیل برجام متهم کرد.

این دیپلمات بلندپایه آمریکایی روز سه شنبه در بیانیه ای خطاب به اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد: ایران ادعا نموده که همچنان به برجام پایبند است اما اکنون گزارش شده که ایران به طور آشکار توافق هسته ای را نقض نموده است. این باید برای همه ما نگرانی بزرگی باشد.

بر اساس آخرین گزارش سه ماهه منتشرشده در خصوص برنامه هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران ماه گذشته 33 سانتریفیوژ IR-6 نصب نموده اما تنها به 10 دستگاه از آنها با هگزافلوراید اورانیوم خوراک دهی نموده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی دو هفته قبل برای پانزدهمین بار متوالی پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام را تأیید کرد. اما با توجه به افزایش سرعت فراوری اورانیوم غنی شده 3.67 درصد در تأسیسات نطنز این احتمال وجود دارد که ایران ظرف یک ماه آینده از محدودیت مشخص شده ذیل برجام عبور کند.

به دنبال خروج دولت آمریکا از برجام و کارشکنی های واشنگتن در اجرای آن و همچنین بدعهدی طرف های باقی مانده در برجام نسبت به اجرای تعهدشان، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت طی بیانیه ای خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام نمود ایران تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را کاهش خواهد داد.

تهران به همین دلیل روز دوشنبه 30 اردیبهشت ماه اعلام نمود میخواهد میزان فراوری اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان فعلی افزایش دهد.

با این تفاسیر به نظر می رسد اروپا مهلت خیلی زیادی برای اجرای شروط ایران ندارد و اروپا و آمریکا اگر می خواهند ایران همچنان به همه تعهداتش در برجام پایبند بوده و از حقوق خود ذیل همین برجام (بند 26) برای کاهش تعهدات استفاده نکند، باید این شروط را محقق نمایند. بازگشت فروش نفت ایران به پیش از شروع تحریم های جدید آمریکا (چیزی حدود 2 میلیون و 800 هزار بشکه در روز) و برطرف مشکل تبادلات بانکی مهمترین شروط ایران در این برهه است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "دیپلمات ارشد آمریکایی: ایران تعهدات خود ذیل برجام را نقض می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات ارشد آمریکایی: ایران تعهدات خود ذیل برجام را نقض می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید