ازدواج دختر خانواده قاتل با پسر خانواده مقتول، این بهای صلح است!

به گزارش وبلاگ وطن من، مرجان خسروی کارگردان مستند کوتاه بهای خون از فیلم های بخش مسابقه ملی دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت به خبرنگاران گفت: این مستند 20 دقیقه ای روایتگر زندگی خانواده مظفری است و نشان می دهد این خانوده قربانی رسمی به نام خون بس که در میان ایل بختیاری و لرها رایج بوده است، شده اند. این رسم به این گونه است که وقتی درگیری بین طوایف بختیاری رخ می داده و کسی در آن به قتل می رسیده باید دختری از خانواده قاتل به عقد یکی از اعضای خانواده مقتول درمی آمده است تا قائله ختم گردد.

ازدواج دختر خانواده قاتل با پسر خانواده مقتول، این بهای صلح است!

وی با اشاره به اینکه تا سال 90 این رسم پابرجا بوده است، عنوان نمود: سال هاست که این رسم منسوخ شده است اما پیش از آن مستندهای زیادی درباره آن ساخته شده و من در خون بها به تبعات این رسم پرداخته ام. برای مثال زوج مظفری آزمایش های پیش از ازدواج را نداده بودند که این باعث شده است فرزندانی به جهان بیاورند که بیمار هستند.

خسروی عنوان نمود: من بختیاری هستم و در میان فرهنگ غنی این ایل زندگی نموده ام و با وجود اینکه احساسات ناسیونالیسیتی زیادی نسبت به این قوم دارم ولی می دانم که ضعف هایی هم دارند. به هر حال در دل هر زیبایی، زشتی هم وجود دارد و فکر می کنم این اتفاق در رسم خون بس هم است از همین رو فکر کردم باید صدای آنهایی باشم که بی صدا هستند و به همین دلیل این مستند را ساختم.

این کارگردان مستند اظهار کرد: خانواده آقای مظفری هم نسبت دوری با من دارند و آنها را می شناخته ام و می دانم که بسیار یکدیگر را دوست دارند با این وجود معتقدم این رسم در ایل لری و بختیاری به معنای این است که به زن بها داده و به او به عنوان اسطوره صلح نگاه می گردد. از سوی دیگر این رسم نشان می دهد که زن نجات دهنده و سرانجام دهنده همه نزاع هاست.

وی در سرانجام گفت: خون بها تابستان سال جاری در چهارمحال بختیاری ضبط شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ازدواج دختر خانواده قاتل با پسر خانواده مقتول، این بهای صلح است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج دختر خانواده قاتل با پسر خانواده مقتول، این بهای صلح است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید